ظرفیت صفرتاصد عمران و معماری برای ازمون اسفند تکمیل شد - شروع ثبت نام ازمون بعدی از نیمه دوم اسفند با تخفیف 30% بهاره مشاهده توضیحات دوره
ظرفیت صفرتاصد عمران و معماری برای ازمون اسفند تکمیل شد - شروع ثبت نام ازمون بعدی از نیمه دوم اسفند با تخفیف 30% بهاره مشاهده توضیحات دوره
0
0

ازکدام صفحات کتاب قانون نظام مهندسی در آزمون سوال می‌آید؟

2007 بازدید
اهمیت کتاب قانون نظام مهندسی در آزمون

همونطوری که همه مهندسین می دونند منابع آزمون نظام مهندسی زیاد هستن.  گاهی ما مجبوریم انتخاب کنیم که یک منبع رو بخونیم یا نه. این سوالات ممکنه تو ذهنمون پیش بیاد که کتاب قانون نظام مهندسی، اصلا ارزششو داره که وقت بذاریم روش؟ از چه فصل‌ها و صفحاتی از این کتاب سوال میاد؟ آیا میتونم با صرف زمان کم این منبع رو هم مطالعه کنم؟

پاسخ شما خیلی راحته قطعا می‌تونید. یکی از منابعی که تعداد سوالات کمی میاد ازش و اتفاقا قطور هم هست (200 صفحه) و کلی پیچ و خم داره، کتاب قانون نظام مهندسی هست. جالبه بدونید که فقط بیست صفحه از این کتاب در آزمون نظام مهندسی اهمیت بالایی داره! خب می‌پرسید کدوم صفحات؟ در ادامه می فهمیم.

از کدام بخش و فصل های کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در آزمون سوال آمده؟

خب قبل از پاسخ، بذارید بگیم که این کتاب موارد و نکات مهمی رو شامل میشه که در محیط کار بسیار بدردتون می‌خوره و قطعا براتون کاربرد خواهد داشت.  اگر وقتشو دارید مطالعه‌اش براتون سودمند خواهد بود.

کل سوالات از بخش دو این کتاب بوده که فصل‌ها و بندها شو بترتیب براتون در زیر نوشتم:

فصل 1: ماده 2 >> یک سوال نظارت

فصل5: ماده 46 – ماده 52 – ماده 73 – ماده 90 – ماده91

فصل8: ماده 110

اما قسمت مهم این کتاب اصلاحیه 1395 اونه که بخش مهم در آزمون نظام مهندسی هست همه ماده هایی که در بالا گفتیم بجز ماده 110 و 73 در اصلاحیه اومده، اکثر سوالات آزمون مربوط به این قسمت هست که 20 صفحه تصویب نامه هیئت وزیران هست.

پس می تونید بجای اینکه کتاب رو کاملا از منابع مطالعاتیتون حذف کنید. این قسمت‌های مهم  که ماکسیمم یک روز ازتون وقت میگیره رو مطالعه کنید. مخصوصا ماده 52 و 91 از فصل 5 در بخش2.  یادتون باشه گاهی یک تست میتونه فرق بین قبولی شما در آزمون یا عدم قبولیتون باشه.

میتونید تمام موارد بالا یعنی کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به همراه اصلاحات و الحاقات اون که مصوب سال1395هیئت وزیران برای اصلاح موارد اجرایی هست، به همراه نظامه نامه اخلاق حرفه‌ای در لینک موجود در تصویر زیر بصورت رایگان دانلود کنید.

روی تصویر زیر کلیک کتید.

کتاب قانون نظام مهندسی

قطعا میدونیم مباحث مقررات ملی و تست زنی خیلی مهم تر هستن. کتاب تست جامع به تفکیک مباحث عمرانو و کتب صوتی مباحث رو حتما ببینید.

 

بررسی چند تست از کتاب قانون نظام مهندسی از کتاب تست جامع  آزمون نظام مهندسی عمرانو

 

1- یکی از اعضای نظام مهندسی ساختمان که قبلا به سه مرتبه محرومیت موقت استفاده از پروانه اشتغال با مجموع 3 سال محرومیت موقت محکوم شده است، به علت عدم رعایت بی طرفی در داوری، مستلزم اعمال مجازات انتظامی درجه چهار با دو سال محرومیت موقت می باشد. در اینصورت به کدام یک از مجازاتهای انتظامی محکوم خواهد شد؟ (نظارت اردیبهشت 1397)

 1) 3 سال محرومیت استفاده از پروانه اشتغال یا مجازات درجه پنج و بالاتر

 ۲) 5 سال محرومیت استفاده از پروانه اشتغال یا مجازات درجه شش

 ۳) مجازات درجه پنج یا شش

4)  هیچکدام

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان صفحه 187

تصویب نامه شماره 160277/ت52660ه مورخ 5/12/ 1394 مورد 16

ماده 90

تبصره 5- اشخاصی که به سه مرتبه محرومیت موقت از استفاده از پروانه اشتغال محکوم شده باشند، در صورتی که برای دفعات بعدی مرتکب تخلفی شوند که باز هم مستلزم اعمال مجازات محرومیت موقت از درجه چهار یا پنج باشد، به مجازات مربوط به اضافه یک برابر مجموع مدت محرومیت قبلی استفاده از پروانه اشتغال و ضبط آن و یا مجازات از نوع درجه شش محکوم خواهند شد.

پاسخ : گزینه (2)

بررسی پاسخ : با توجه به اینکه مهندس عضو به علت تخلف فعلی به مجازات انتظامی درجه چهار با دو سال محرومیت موقت محکوم شده است و قبلا هم مجموعا سه سال محرومیت داشته، بنابر تبصره 5 ماده 90 (بند فوق) کل مجازات ایشان برابر است با 5 سال ( دو سال محرومیت مجازات فعلی بعلاوه سه سال مجازات محرومیت قبلی) محرومیت استفاده از پروانه اشتغال یا مجازات درجه شش. بنابراین گزینه (2) صحیح است.

…………………………………………………………………………………………

2- در اجرای یک پروژه مسکونی در شهر تهران یکی از مهندسان باعث تحمیل هزینه های فاحش غیر ضروری به کارفرما شده است. در صورت احراز تخلف، حداکثر به کدامیک از مجازاتهای انتظامی محکوم خواهد شد؟(اجرا مهر 1396)

1) درجه دو

۲) درجه سه

۳) درجه چهار

۴) درجه پنج

 

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان صفحه 189

تصوب نامه شماره 160277/ت 52660 ه مورخ 05/12/1394 مورد 17

17- ماده 91: تخلفات انتظامی

الف) تخلفات حرفه ای:

3- تحمیل هزینه های عرفاً فاحش غیرضروری به کارفرما، اعم از آنکه خود در آن ذی نفع باشد یا نباشد به مجازات انتظامی از درجه دو تا چهار.

پاسخ : گزینه (3)

بررسی پاسخ : با توجه به اینکه در سوال حداکثر مجازات را خواسته است گزینه (3) یعنی مجازات درجه چهار جواب است.

…………………………………………………………………………………………

3- یکی از اعضای دفاتر مهندسی که به صورت گروهی نقشه ای را برای اجرا تهیه کرده اند در قبال آن حق الزحمه ای دریافت نکرده است، چنانچه از امضای نقشه ها استنکاف نماید به کدام یک از مجازات ها محکوم خواهد شد؟ (اجرا اردیبهشت1397)

۱) درجه دو تا درجه چهار

۲) درجه یک تا درجه دو

۳) درجه سه تا درجه پنج

۴) به علت عدم دریافت حق الزحمه مجازاتی نخواهد داشت.

 

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان صفحه 192

تصوب نامه شماره 160277/ت 52660 ه مورخ 05/12/1394 مورد 17

17- ماده 91

ب- تخلفات انضباطی

13– استنکاف از امضای نقشه هایی که انفراداً یا به صورت گروهی به منظور اجرا، تهیه  و ارایه می کند، ولو آن که در قبال آن حق الزحمه دریافت نکند، به مجازات انتظامی از درجه یک تا درجه دو.

پاسخ : گزینه (2)

…………………………………………………………………………………………

4- کدام یک از مجازاتهای زیر برای یکی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان که به علت درج و انتشار مطالبی مغایر با اصول اخلاقی و شئون حرفه ای در شبکه های اجتماعی، محکوم شناخته شده است صحیح می باشد؟(اجرا اردیبهشت 97)

۱) درجه یک تا درجه چهار

۲) درجه سه تا درجه پنج

۳) درجه دو تا درجه چهار

۴) درجه دو تا درجه پنج

 

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان صفحه 191

تصوب نامه شماره 160277/ت 52660 ه مورخ 05/12/1394 مورد 17

17- ماده 91- تخلفات انتظامی

ب) تخلفات انضباطی

2- درج یا نشر یا نقل قول هرگونه متن، تصویر یا سایر موارد مغایر با اصول اخلاقی و شئون حرفه ای در رسانه های گروهی و شبکه های اجتماعی و  پیام انبوه از درجه دو تا درجه پنج

پاسخ : گزینه (4)

 

 

نظرات خودتون و سوالاتتون رو با ما به اشتراک بذارید.

در ویدیوی زیر هم میتونید توضیحات کامل رو از زبان مهندس خدادیان بشنوید:

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omrano.ir/?p=4199
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ازکدام صفحات کتاب قانون نظام مهندسی در آزمون سوال می‌آید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوره صفر تا صد نظارت و اجرا (عمران-معماری)

تخفیف 30% از 1 تا 6 اسفند

ظرفیت محدود

بدون مقررات ملی، آزمون نظام مهندسی رو قبول شو !!!

مشاوره رایگان آزمون نظارت و اجرا و دریافت توضیحات مجموعه صفرتاصد آزمون

همچنین می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.